Centrum kultury
Kultura

Industrialne Centrum Kultury w Rybniku

Planujesz odwiedzić Rybnik? Spacer po mieście i smaki kuchni śląskiej to dobry pomysł na część weekendu, ale warto też zainteresować się ofertą nowoczesnego Industrialnego Centrum Kultury. Tymczasem przytaczamy krótką i ciekawą historię tego miejsca.

Krótka historia Centrum Kultury

Historia Domu Kultury w Rybniku Niewiadomiu ma związek z kopalnią „Ignacy”. W 1945 roku na jej terenie, w zabudowaniach szybu „Sobieski”, powstała świetlica zakładowa, a potem również kółko teatralne i zespół estradowy. Zainteresowanie było tak duże, że niedługo pomieszczenia stały się za małe dla wszystkich chętnych. Zarząd kopalni podjął decyzję o wybudowaniu Zakładowego Domu Kultury z dużą i wygodną salą widowiskową. W maju 1955 roku oddaną go do użytku.

Kierownictwo nad nową placówką objęli Zofia i Stanisław Piela, rok później kierownictwo artystyczne objął Jerzy Skowronek, który stworzył grupę określaną jako „brygada artystyczna” ze względu na swój zapała do działania. Szybko powstawały zespoły teatralne, recytatorkie, muzyczne, taneczne, pięknego czytania, a nawet muzyczno-estradowe.

Po remontach, w 1981 roku ZDK wznowił działalność – powstał wtedy zespół wokalno-instrumentalny „Synkopa”. W 1996 roku ZDK zaczął podlegać Rybnickiemu Centrum Kultury i Urzędowi Miasta w Rybniku, rozpoczęto w nim wiele ciekawych projektów. Realizowany był m.in. program antyalkoholowy dla młodzieży, organizowano imprezy sportowe, rozrywkowe, krajoznawcze, kulturalne i inne.

W 2000 roku Dom Kultury w Niewiadomiu został samodzielną instytucją kultury Miasta Rybnika. Dalszą historię opowiemy Wam w kolejnych wpisach.

Kkw. / pixabay / Fot. lapping