gabiony
Ciekawostki

Jak przeciwdziałać erozji gruntu?

Erozja to proces naturalny, wywoływany przez wodę lub wiatr. Dla rolników stanowi ona jednak spory problem, ponieważ może pozbawić ich pola znacznej ilości ziemi. Warto też pamiętać, że działanie człowieka może przyspieszyć erozję lub przeciwnie, zapobiec jej. Dlatego właśnie rolnicy sięgają po siatki przeciwerozyjne, gabiony lub inne ciekawe metody.

Pola uprawne szczególnie narażone na erozję

Proces niszczenia gleby spowodowany może być nie tylko wiatrem, wodą czy siłą grawitacji. Na terenach rolniczych można zauważyć przemieszczanie gleby na stokach ku dołowi. Jest to niestety wina narzędzi i maszyn rolniczych eksploatujących pole. Na takich terenach dużo więc zależy od agrotechniki.

Jak zapobiegać erozji?

Glebę przed erozją można w pewnym stopniu zabezpieczyć. Popularne i skuteczne metody to:

  • Prawidłowa agrotechnika

Orka powinna być wykonywana poprzecznie do nachylenia stoku. Glebę chroni również niektóra szata roślinna, m.in. trawy pastewne. Uprawy w rzędach (np. kukurydza) pozostawiają natomiast część gleby nieosłoniętą i narażoną na erozję.

  • Materace gabionowe

Gabiony montuje się na zboczach zagrożonych erozją. Konstrukcja, jaką tworzą materace gabionowe, harmonijnie wtapia się w otoczenie i umożliwia wegetacje roślin. Jednocześnie świetnie zabezpiecza glebę przed szkodliwym działaniem wiatru czy wody. O materacach gabionowych więcej dowiesz się z tej strony.

  • Maty i siatki przeciwerozyjne

Mogą być wykonane z metalu, tworzyw syntetycznych lub materiałów biodegradowalnych. Ograniczają skutki erozji na skarpach i zboczach, wspomagając jednocześnie rozwój roślinności.

Erozja powoduje zmniejszenie miąższości gleby, pogorszenie jej jakości i niszczenie roślin uprawnych. Na szczęście stosując odpowiednie zabezpieczenia, takie jak materace gabionowe, szkodliwym procesom można przeciwdziałać.

Olga, f: PIRO4D / pixabay