Widok na Katowice
Kultura

Nowa Strefa Kultury w Katowicach

Jak dobrze znasz Katowice? Jedynie słynny spodek? Warto odwiedzić to miasto, bo bardzo się ono zmieniło – jedną z największych atrakcji jest nowoczesna Strefa Kultury, która ma siedzibę nieopodal Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Trzeba przyznać, że oba wspomniane budynki są nowoczesne, majestatyczne i piękne, ale tuż obok znajduje się jeszcze jedna designerska budowla. Podczas spaceru po Katowicach wart zwrócić uwagę na nie wszystkie – budzą zachwyt zarówno samych mieszkańców, jak i turystów. W samym sercu miasta, obok Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”, powstał nowy obszar – tzw. Strefa Kultury. Razem ze wspomnianym „Spodkiem” tworzą ją obiekty kulturalno-rozrywkowe – Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie. Łączna wartość projektów, razem, z przebudową układu drogowego, wyniosła ponad miliard złotych (realizacja projektu była możliwa dzięki funduszom europejskim).

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego m.in. z godną uwagi ekspozycją o dziejach Górnego Śląska to nasza propozycja na część weekendu. Otóż wspomniane muzeum znajduje się… pod ziemią, gdzie zajmuje aż trzy piętra. Zwiedzanie zajmie Wam na pewno kilka godzin, a potem warto przejść się po mieście i skusić na obiad lub kolację w jednej z restauracji serwujących lokalne dania.

Wszystkie wspomniane wcześniej budynki są perełkami architektonicznymi, zyskały wiele nagród w konkursach za swój design i są synonimem nowoczesności oraz nowej jakości w zrewitalizowanych Katowicach, stając się wizytówką miasta.

Katowice przeszły dużą zmianę – rewitalizacja i realizacja wyjątkowych projektów architektonicznych sprawiła, że stolica Górnego Śląska ma szansę pojawić się wysoko na listach miast ważnych z punktu widzenia turystyki w Polsce.

Lena / pixabay / jagaha