Budowa drogi
Wydarzenia

Rybnik jednym z liderów inwestycji

To prawdziwe zaskoczenie! Rybnik zajął 7. pozycję wśród liderów inwestycji w kategorii miast na prawach powiatu – oto dane z pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

W tegorocznym zestawieniu w pierwszej dziesiątce znalazły się trzy miasta ze Śląska – Gliwice, Tychy oraz Rybnik. Wysokie miejsce to wynik licznych projektów realizowanych w mieście – m.in. budowa jednej z największych inwestycji drogowych na Śląsku, droga Racibórz-Pszczyna. Wdrażane są też projekty mające na celu obniżenie emisji pyłów i gazów, czyli wpływających na jakość powietrza, modernizacja zabytkowej kopalni „Ignacy” oraz Zabytkowego Szpitala Miejskiego numer 1 nazywanego przez miejscowych „Juliuszem”. Oba obiekty mają stać się ważnymi atrakcjami turystycznymi – w planie jest modernizacja i ich wyposażenie w multimedialne wystawy.

Wiele inwestycji stało się możliwych do realizacji dzięki dofinansowaniu środkami unijnymi w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Warto przypomnieć, że poprzednia perspektywa – tj. 2007-2013 – dla Rybnika była niezwykła, bo miasto zdobyło niemal 200 mln zł dofinansowania.

Rybnik otrzymał dofinansowanie do aż 46 projektów w ramach RPO Województwa Śląskiego – czyli najwięcej w województwie. W ramach obecnej perspektywy – 2014-2020 – Rybnik odniósł największy w historii miasta sukces w pozyskaniu środków unijnych.

K. / pixabay / satynek