Jezioro w Rybniku
Turystyka

Światowy Dzień Turystyki w Rybniku

28 września obchodzono w Rybniku Światowy Dzień Turystyki. Na deptaku i w Halo! Rybnik odbywały się różne pokazy, spektakle, prezentacje, gry, koncerty i zabawy.

Miasto o dużym potencjale turystycznym

Jednym z prelegentów w Halo! Rybnik był Adam Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej. Impreza była ważnym wydarzeniem w życiu miasta – mieszkańcy świętowali licznie i hucznie. Warto dodać, że Rybnik i cały śląski region mają bardzo duży potencjał turystyczny. Rośnie liczba turystów odwiedzających miasto – w 2007 roku województwo śląskie odwiedziło 2,98 mln turystów, a 2018 roku 5,7 mln. Turyści wydali wtedy 1,6 mld zł, a w 2018 roku już 5 mld zł.

Oczekiwania turystów

Śląska Organizacja Turystyczna nieustannie prowadzi badania, czego pragną turyści – okazuje się, że podstawą jest zróżnicowana i kompleksowa oferta. Bogaty program atrakcji, w którym każdy będzie mógł coś dla siebie znaleźć, to klucz do sukcesu. Liczą się zabytki i inne atrakcje, ale też np. oferta kulinarna.

Atrakcje podczas Światowego Dnia Turystyki w Rybniku

Jakie wydarzenia zorganizowano z okazji Światowego Dnia Turystyki w Rybniku? Były to m.in. prezentacje „Dziecko jako mały turysta”, „Familoki – Zabytkowe Osiedle Patronackie Kopalni Dębieńsko w Czewionce-Leszczynach”, prezentacja multimedialna blogerki podróżniczej „Subregion Zachodni. Śląskie mojego dzieciństwa (…)”.

Odbyły się też koncerty, wystąpił m.in. Jakub Żemła, wokalista i akordeonista, Koło Gospodyń Wiejskich (Rybnik-Gotartowice) oraz Muzykovanie z Raciborza, degustacje śląskich przysmaków, warsztaty z lokalnego rzemiosła i rękodzieła (np. ceramika, rzeźba, malarstwo itd.). Można też było skorzystać z wielu punktów informacji turystycznej i zaplanować sobie dalszy pobyt w regionie.

Ewelina / pixabay / Fot. Jupigo